Jiří Kylián

Mistr světové choreografie. Jiří Kylián je ale stejný člověk jako my všichni.
A jako my přemýšlí o životě, potřebě umění a o lásce.

Moving Still.
Zastavený okamžik, v němž pulzuje věčnost.

„Byl jsem uměleckým ředitelem Nederlands Dans Theater dvacet čtyři let. Lidé se mě často ptají, co má takový šéf za úkol. Je to velmi jednoduché – a velmi složité. Musí vzít každého tanečníka vážně, pokusit se odhalit jeho talenty a pak mu dát absolutně všechny možnosti, aby ty talenty rozvinul. Aby rozkvetl jako ta nejkrásnější slunečnice.“

„Nedávno jsem pracoval s nadanou tanečnicí z Číny, narodila se u Mongolska někde v poušti Gobi. Najednou se ocitla v Amsterdamu a měla tančit Kyliána. Jak na to? Řekl jsem jí: Tančíš ty. Je to tvůj okamžik a dělíš se o něj s diváky. Ta chvíle se nikdy nevrátí. Neexistuje žádné včera ani zítra, je jen tady a teď. Tanči, jako kdyby to bylo naposledy. A ještě něco: Zahájila jsi pohyb a pak jsi ho skončila – a mezitím jsi zestárla. A zestárla celá Země a celé univerzum.Tak nemrhej časem! Nejde o Kyliána, jde o tebe. Každý moment tvého života musí mít hloubku, která někomu něco dá.“

„Co je to láska? Je to šíleně hluboký a vysoký pojem. Bez ní není nic. Láska je prapodstata úplně všeho a má nekonečné množství tváří.“

Kylián Productions

Nadace Kylián Foundation v roce 2008 založila společnost Kylián Productions BV, která tvoří obchodní odnož nadace. Kdykoli je dílo Jiřího Kyliána uváděno jakýmkoli baletním souborem na světě, Kylián Productions BV se pod záštitou nadace stará o to, aby byla realizace co nejkvalitnější. Všechny aspekty daného projektu jsou stejně důležité a je jim věnována náležitá péče, aby byla zajištěna vynikající umělecká a technická integrita. Kylián Productions BV monitoruje veškeré komerční aktivity související s tvorbou Jiřího Kyliána jako celku a je hlavním producentem jeho nových děl (tanečních, filmových, fotografických a instalací).

Od roku 2008 je ředitelkou Kylián Productions BV Carmen Thomas. Carmen se narodila v Bruselu. Vzdělání získala v Nizozemsku, ve Francii a v Německu a s vyznamenáním absolvovala Bowdoin College v Maine v USA, kde se věnovala francouzskému a německému jazyku a literatuře. Na Harvardově univerzitě v americkém Bostonu vystudovala také ruštinu. Po studiu se přestěhovala do nizozemského Haagu a v roce 1988 začala působit jako manažerka Nederlands Dans Theater. V rámci NDT 1, 2 a 3 zastávala různé funkce a spolupracovala s tímto tanečním souborem dvacet let. V roce 2008 se Carmen stala manažerkou Jiřího Kyliána a dodnes vede Kylian Productions BV jako ředitelka s hlavním cílem prodávat, chránit a produkovat Kyliánovy choreografie, filmy a instalace po celém světě.

Poprvé Jiřího Kyliána

Není mnoho „poprvé“. V životě Jiřího Kyliána jich byla rovná stovka tj. počet jeho choreografických děl, nicméně – mohli bychom počítat dál.

Mohl by vyprávět, jaké to bylo, tančit poprvé na jevišti Národního divadla a pak v zahraničí. Stát se proti své vůli exulantem, poprvé být vně té hranice, za kterou se za času normalizace beztrestně nesmělo. Předstoupit ve svých sedmadvaceti letech před soubor NDT a stát se jeho ředitelem. Vidět své choreografie na jevišti Pařížské opery, Metropolitní opery, vlastně všech velkých (i malých) prestižních domů. A vnímat svůj úspěch a vřelé přijetí. V roce 2002 být u toho, když jeho choreografie na Pražském hradě vítá 41 hlav světových států, a i ten dlouhý potlesk byl poctou českému choreografovi Jiřímu Kyliánovi. Poprvé poklekl pod kupolí francouzské Académie des beaux-arts, když se stal jejím členem v roce 2019. U této příležitosti byla Académie des beaux-arts obohacena o novou disciplínu: choreografii. Jiří Kylián, ač choreograf, se už delší dobu zabývá také jinými formami umění.

Mohl by tak vyprávět, jaké bylo natočit svůj první film a nebo nyní – vytvořit instalaci soch pro konceptuální dílo Moving Still. Jde o světovou premiéru a další „poprvé“ Jiřího Kyliána. A jsme rádi, že se tak stane v Praze, hned vedle Národního divadla, kde Jiří jako malý kluk poprvé zkusil taneční řemeslo a kde to všechno začalo.

 

Podcast

Tanec propojuje živelnost s duchovnem

Přesně takto popisuje choreograf Jiří Kylián kouzlo tance v našem podcastu, v němž také uslyšíte, jak důležitý je pro Jiřího v čase, v umění a v životě prostor, který pojmenovává MA. Jaké je pracovat s mistrem, jakým je Jiří Kylián? Kde dnes tvoří a jak vzpomíná na začátky své kariéry? To se dozvíte v epizodě Podcastu Národního divadla, kterým vás provede PR Baletu Národního divadla Kateřina Hanáčková a první sólista Patrik Holeček.